Czym różni się wełna od włóczki?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dzierganiem na drutach, mogą zastanawiać się nad znaczeniem niektórych określeń na materiały czy przyrządy rękodzielnicze. Do takich zagadek zaliczyć można różnice pomiędzy wełną a włóczką. Czym różnią się te materiały? Koniecznie sprawdź nasz dzisiejszy poradnik!
Czym jest wełna?
Wełna to rodzaj naturalnego włókna, które pozyskiwane jest ze sierści owiec i jagniąt. Rzadziej wełna pozyskiwana jest z sierści lam, wielbłądów, kóz czy królików. Włókno wełniane posiada swoje charakterystyczne cechy i właściwości, dzięki którym doskonale nadaje się do wyrobu ubrań i znalazła szerokie zastosowanie w przemyśle włókienniczym. Włókna wełniane doskonale chronią przed chłodem i pochłaniają wilgoć oraz promieniowanie UV.
Ciekawą odmianą wełny jest wełna merynos, którą pozyskuje się z owiec rasy o tej samej nazwie. Wełna merynos wyróżnia się niebywałą miękkością i puszystością, a jednocześnie posiada cienkie włókna o długości 4–12 cm. Ubrania wykonane z wełny merynos (np. swetry) słyną z tego, że nie wywołują uczucia gryzienia i są bardzo przyjemne w dotyku.
Warto dodać, że wełnę można podzielić na kilka rodzajów:
- żywą – pozyskuje się ją poprzez strzyżenie zwierząt;
- garbarską – pozyskiwana jest w trakcie obróbki skór w garbarniach;
- skórną – pozyskiwana jest z sierści zwierząt ubojowych;
- futrzarską – inaczej jest to odpad poprodukcyjny powstających przy szyciu futer;
- wtórną – uzyskuje się ją przez rozwłóknienie już zużytych wyrobów wełnianych.
Czym różni się wełna od włóczki?
Wełna to jeden z wielu rodzajów włókien, z których produkuje się włóczki. Tym samym włóczka może być wykonana z wełny (są to włóczki wełniane), ale wełna nie może być wykonana z włóczki.
Sprawdź również: