Jak sprawdzić czy włóczka jest wełniana?
Wełna to naturalne włókno, które znalazło bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle włókienniczym. Posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, a tym samym doskonale nadaje się na różnego rodzaju swetry, szaliki i inne ubrania zimowe. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak można odróżnić wełnę od włókien innego pochodzenia.
Czy wyróżniają się włókna wełniane?
Włókna wełniane to materiał pochodzenia naturalnego, które pozyskuje się z sierści różnych zwierząt – głównie owiec i jagniąt. Wyroby wykonane z wełny doskonale chronią przed chłodem. Dzięki temu z wełny wykonuje się m.in. swetry, rękawice, szaliki i wiele innych elementów zimowej odzieży. Ponadto włóczki wełniane słyną z wysokiej puszystości i sprężystości.
Jak sprawdzić, czy włóczka jest wełniana?
Najprostszym sposobem będzie zastosowanie metody spalania, polegającej na podpaleniu kawałka włóczki. Włókna naturalne – w tym wełna, spalają się krótkim płomieniem i wydzielają zapach palonych włosów. Po wygaśnięciu płomienia, włókno wełniane przybiera postać czarnej lub brązowej masy, która łatwo się kruszy.
Część osób może stwierdzić, że tak zachowuje się praktycznie każdy rodzaj włókna. Otóż nie! Tradycyjne włóczki bawełniane spalają się o wiele intensywniej i dłuższym płomieniem. Zapach po spaleniu bawełny przypomina bardziej palony papier, niż palone włosy. Ponadto bawełna po spaleniu przybiera postać jasnego i luźnego popiołu. Również pozostałe rodzaje włóczek spalają się w nieco inny i łatwo dostrzegalny sposób.
Sprawdź również: