Branża rękodzielnicza wbrew pozorom jest dosyć skomplikowana. Osoby wtajemniczone na co dzień spotykają się z wieloma materiałami do wyszywania, szydełkowania czy robienia na drutach. Dosyć specyficznie nazywają się nie tylko techniki wytwarzania dzianin, ale również i poszczególnych zajęć czy też zawodów w rękodzielnictwie. Do takich zalicza się tzw. knitter, czyli inaczej dziewiarz lub dziewiarka. Czym zajmują się takie osoby?
Co robi knitter, dziewiarz i dziewiarka?
Knitter (inaczej dziewiarz, dziewiarka) – to osoba zajmująca się robieniem na drutach. Do zadań knittera lub knitterki należy wykonywanie różnorakich dzianin przy pomocy drutów dziewiarskich i materiałów włókienniczych. Do takich należą m.in. włóczki, muliny i kordonki.
Dzierganie na drutach stało się ostatnimi czasy jeszcze bardziej popularnym zajęciem i coraz chętniej wybieranym przez młode osoby. Przemawia za nim nie tylko możliwość tworzenia mocno spersonalizowanych projektów, jak ozdoby świąteczne, szaliki, swetry czy czapki, ale również wysoka dostępność i niska cena potrzebnych materiałów.
Co jest potrzebne do dziergania na drutach?
Do podstawowych narzędzi knittera, czyli dziewiarza, należą przede wszystkim druty do robótek. Tutaj jednak pole do popisu jest całkiem spore, ponieważ na rynku znaleźć można różne rodzaje drutów, takie jak druty na żyłce, druty metalowe, druty bambusowe czy druty teflonowe. Ciekawostką jest to, że na różnych drutach pracuje się nieco inaczej. Ma to związek z ich powierzchnią, która może być mniej lub bardziej śliska, ułatwiając lub utrudniając jednocześnie spadanie poszczególnych oczek.
Nie można zapomnieć również o materiałach włókienniczych. Tak jak wspomnieliśmy, najczęściej wykorzystuje się do tego różne odmiany włóczek, mulin czy kordonków. Najpopularniejsze są włóczki wełniane, włóczki bawełniane, włóczki akrylowe oraz oryginalne włóczki cieniowane. Istotne jest to, aby dobrać odpowiedni rozmiar włóczki do posiadanych już drutów dziewiarskich.
Na koniec warto dodać, aby sugerować się również producentem materiału. Dzięki temu wyroby na drutach nie będą odbarwiać się, mechacić lub kurczyć w praniu. Do popularnych włóczek należą np. włóczki Alize, włóczki Himalaya – w tym popularne włóczki Dolphin Baby, a także włóczki Gazzal. Jak widać możliwości wyboru jest całkiem sporo, a to powoduje, że w projektowaniu wyjątkowych dzianin, ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia!