Zarówno szydełkowanie, jak i robienie na drutach to doskonałe hobby, które nie tylko odpręża, uspokaja i relaksuje, ale również może przynosić niemałe zyski. Niemniej jednak obie techniki wymagają dobrego skupienia, dokładności i cierpliwości. Warto dodać, że inaczej wygląda proces szydełkowania i dziergania na drutach. W czym konkretnie widać różne? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.
Czym jest szydełkowanie?
Szydełkowanie to proces wyrobu dzianiny przy pomocy szydełka, czyli specjalnego narzędzia, zakończonego małym haczykiem. Proces ten polega na przeciąganiu przez siebie na różne sposoby pętelek nici, co w gruncie rzeczy wydaje się bardzo prostym zadaniem.
Nauka szydełkowania może sprawiać wielu osobom początkowe trudności, ponieważ istnieje wiele poradników online i różnych książek, które mogą się od siebie różnić prezentacją początkowych splotów, ale główna zasada szydełkowania jest taka sama. Dla jednych najlepszy sposobem będzie nauką bezpośrednio od osoby, która może nam na żywo pokazać poszczególne kroki szydełkowania, dla innych będą to kursy online lub kursy z książek czy poradników. Najważniejsza na początku jest cierpliwość i nie poddawanie się przy początkowych ewentualnych trudnościach, ponieważ szydełkowanie jest zajęciem dla każdego, nie ma tutaj ograniczenia wiekowego, dla kobiety czy mężczyzny. Ważne jest również odpowiednie trzymanie szydełek (dla każdego może być to inne ułożenie w dłoni), tak aby praca nimi nie męczyła nas zbyt szybko.
Co jest potrzebne do szydełkowania?
Aby zająć się szydełkowaniem, musimy posiadać przede wszystkim same szydełko oraz materiał, z którego wykonywać będziemy konkretną dzianinę. Najczęściej jest to odpowiedni rodzaj włóczki. Zarówno wybór szydełek, jak i włóczek jest ogromny. Dzięki temu możemy bez trudu skompletować zestaw, który pasuje nam najbardziej. W kontekście szydełek znajdziemy chociażby szydełka afgańskie, szydełka metalowe, szydełka aluminiowe czy szydełka do knookingu. Można się domyśleć, że praca na różnych szydełkach przebiegać będzie nieco inaczej. Przede wszystkim chodzi o komfort posługiwania się danym szydełkiem oraz jego rozmiar i długość.
Równie spory wybór znajdziemy wśród włóczek. Tutaj oprócz konkretnych odmian materiałowych, możemy przebierać wśród tysięcy wersji kolorystycznych. Co konkretnie znajdziemy na rynku? Będą to m.in. włóczki wełniane, włóczki bawełniane, włóczki akrylowe, włóczki z kaszmirem czy też włóczki cieniowane (ombre). Koniecznie musimy dodać, że należy dopasować odpowiednią grubość włóczki do posiadanego szydełka. Oprócz włóczek, możemy zdecydować się na różnego koloru kordonki i muliny.
Różnice między szydełkowaniem i robieniem na drutach
Różnic pomiędzy szydełkowaniem a robieniem na drutach jest co najmniej kilka. Przede wszystkim w szydełkowaniu posługujemy się wyłącznie jednym narzędziem, którym łapiemy poszczególne pętelki. Podczas robienia na drutach korzystamy z pary drutów do dziergania (sprawdź nasze druty dziewiarskie – w tym druty na żyłce i druty do skarpet).
Kolejna różnica to fakt, że podczas szydełkowania aktywna jest tylko jedna pętelka, a na drutach pracujemy na całym rzędzie oczek. Można również dodać, że w szydełkowaniu pętelki są lepiej zabezpieczone i trudniej o ryzyko ich tzw. upuszczenia (pętelki podtrzymywane są przez pętelki po bokach i jednocześnie same je podtrzymują). W przypadku robienia na drutach, każde oczko jest podtrzymywane przez odpowiadające mu oczko z wyższego rzędu, a jednocześnie podtrzymuje oczko znajdujące się poniżej.
To dalej nie koniec różnic pomiędzy szydełkowaniem i robienie na drutach. Pracując na szydełku możemy swobodnie wykonywać okrągłe kształty, co w przypadku robienia na drutach wymaga zastosowania specjalnych drutów – zaokrąglonych. Inna jest także wysokość ściegów w obu metodach. Pojedyncza pętelka zrobiona na szydełku jest dwa razy wyższa od oczka zrobionego na drutach. Tym samym dzianiny wykonane metodą szydełkowania są z reguły grubsze i bardziej odporne na rozciąganie.