Wszelkie robótki ręczne, takie jak np. robienie na drutach lub szydełkowanie, wymagają zastosowania podstawowych narzędzi oraz materiałów. Wybór odpowiednich zestawów nie jest taki prosty, jak mogłoby się to wydawać. Szczególnie, gdy do dyspozycji mamy tysiące odcieni włóczki, dodatkowo wykonanych z różnych materiałów. Nie jest to bez znaczenia, co potwierdzają bardziej zaawansowane osoby zajmujące się dzierganiem lub szydełkowaniem. Jakie rodzaje włóczki znajdziemy w sprzedaży i czym się pomiędzy sobą różnią? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.
Czym jest włóczka?
Zanim jednak przejdziemy do omawiania poszczególnych rodzajów włóczki, warto dowiedzieć się, czym w zasadzie jest owy materiał. Mianowicie włóczka to grubsza przędza wytwarzana z włókien pochodzenia naturalnego, takich jak wełna czy bawełna lub pochodzenia syntetycznego, np. poliamid, akryl czy nawet sztuczny jedwab. Warto również wspomnieć, że włóczki sprzedawane są w tzw. motkach o wadze 25 g , 50 g, 100 g, lub w większych . Kupując różne rodzaje włóczek natkniemy się także na ich wydajność. Parametr ten podaje się najczęściej w metrach na 50 lub 100 g. Dzięki temu możemy dopasować konkretny rodzaj włóczki do naszego projektu.
Rodzaje włóczek
Zarówno na rynku, jak i w ofercie naszego sklepu, znaleźć można szereg różnych odmian włóczki, które różnią się zarówno swoim pochodzeniem, grubością jak i producentem. Do najpopularniejszych należą włóczki bawełniane oraz włóczki wełniane. Warto w tym miejscu dodać, że bawełna pozyskiwana jest w roślin, podczas gdy wełna ze zwierząt. Są one bardzo miłe w dotyku i puszyste. Do włóczek naturalnych zaliczyć trzeba również włóczki z bambusem.
Pora przejść do włóczek typowo z włókien syntetycznych. W pierwszej kolejności możemy natrafić na niegryzące i przyjemne w dotyku włóczki akrylowe.. Akryl to w gruncie rzeczy tańszy, aczkolwiek sztuczny zamiennik wełny. Co ciekawe, włóczki akrylowe nie powodują podrażnień ani reakcji alergicznych, a dodatkowo świetnie imitują prawdziwą wełnę. Kolejną cechą włóczek akrylowych jest to, że są one bardzo sprężyste, a zatem nie odkształcają się ani nie gniotą.
W sprzedaży natrafić można także na włóczki z mikrofibry, czyli materiału wykonanego z połączenia włókien poliestrowych i nylonowych. Największą zaletą produktów wykonanych z włóczki z mikrofibry jest ich wysoka chłonność i odporność na uszkodzenia mechaniczne – jako przykład można wymienić tu np. zwykłe ściereczki. Niestety gorzej sprawdzi się jako materiał do produkcji ubrań, ponieważ elementy odzieży wykonane z mikrofibry pomimo swoich właściwości oddychających, dosyć ściśle przylegają do ciała.
Grubość włóczek
Oprócz materiału, z którego wykonana jest włóczka, ważny jest również inna jej właściwość, a mianowicie grubość. Cieńsze włóczki idealnie sprawdzają się w przypadku bardziej wymagających projektów, wymagających dokładności, podczas gdy na grubych włóczkach pracuje się o wiele szybciej. Warto pamiętać także, aby zawsze dobrze dobrać konkretną grubość włóczki do posiadanych już drutów czy szydełek. Nasz sklep ułatwia to zadanie, ponieważ w opisie każdej z włóczek prezentujemy zakres narzędzi, do których dany model włóczki będzie odpowiedni.
W naszym sklepie znajdziesz nie tylko omawiane materiały tkackie, ale również szereg innych produktów dla rękodzieła. Polecamy spojrzeć chociażby na nasze druty do robótek – w tym druty na żyłce, szydełka, muliny oraz kordonki. Ponadto oferujemy także przydatne akcesoria i gadżety, takie jak np. guziki czy obręcze do łapaczy snów. Zamów już teraz profesjonalne narzędzia i materiały do dziergania lub szydełkowania! Sprawdź aktualne promocje w naszym sklepie i ciesz się najwyższej jakości produktami.